rubriky.gif (4754 bytes)

      

Dinosauři jako živí

Los Angeles (Od našeho spolupracovníka) - Mark Spenyl z firmy Stunt&Special Effects šéfoval ve filmové sérii Jurský park, jejíž třetí díl nedávno zavalil americká kina a česká premiéra se připravuje na 27. září, týmu lidí, kteří ovládali pohyb modelů pravěkých ještěrů. V krátkém rozhovoru pro MF DNES Spenyl hovořil na téma ovládání těchto příšer.

Třetí díl již nerežíroval Steven Spielberg. Jak vypadalo natáčení bez jeho účasti?

V ateliéru vždy stála prázdná židle s jeho jménem. Nevím, zda to mělo znamenat výzvu, a jestliže ano, pak přesně k čemu. Prostě tam stála ta židle...

V čem se liší třetí díl Jurského parku od těch dvou předchozích?

Původně byly akční scény zamýšleny jako ještě mnohem divočejší, než jsou v konečné verzi; museli jsme je přece jen trochu přizpůsobit dětskému publiku, aby z kina nevycházelo úplně vyděšeno. Ale především: jsou tu představeni noví dinosauři. V minulých dílech tyhle "loutky" ještě nebyly příliš živé, ale teď už jsou tak komplikované, že dokonce mrkají.

Dinosauři?

Ano. Jejich oči v některých případech mají až devatenáct pohybů. Sám jsem skoro přísahal, že žijí. Ve scéně, kdy jeden z nich očuchává Tea Leoniovou, ovládalo zvíře devět loutkoherců. V menších scénách to obvykle dokázalo zvládnout pět.

Jak dlouho jste se je museli učit ovládat?

Minimálně dva týdny. Je potřeba zvládnout nejenom klasickou pohybovou techniku, ale díky ohromným rozměrům loutek je navíc nutná i znalost technologie stavební techniky, zkrátka jeřábů, které jsou k tomu potřeba.

Většinou poslední záběr filmu předvídá budoucnost. Tentokrát obrovský létající Pteranodons směřuje k civilizaci. Znamená to Jurský park IV?

Nevím. Na to se budete muset zeptat pana Spielberga.

ÁJA BUFKA


- Firmy - Rubriky - Akce - Historie - Úřady - Mapa - Reklama -
Copyright (c) 2000 Václavák.CZ, spol. s r.o.

- -

Sv. Václav