rubriky.gif (4754 bytes)

      

Dolní konec Václavského náměstí stále ovládají Arabové

25.06.1992

Náhodný chodec si na spodním konci Václvského náměstí nemusí všimnout ničeho nápadného. Zasvěceným ovšem neujdou mužům snědších tváří, kteří jen jakoby postávají, baví se, přitom ale v "bojové" formaci kontrolují okolí. Jejich živností je prodej omamných látek, vekslování, organizování prostituce a spolupráce s kapsáři. Hlavním stanem je nedávno otevřený jistý podnik v sousedství Václavského náměstí.

Pokud je pěkné počasí, začínají Arabové - převážně Alžířani a Libyjci - obsazovat své pozice po desáté hodině dopoledne. Vždy dva muži jsou vyčleněni na každou směnárnu. Zatímco jeden stojí pár metrů od okénka a poutá na seme pozornost hlídky směnárníků najaté bezpečnostní agentury, další oslovují cizince v nejbližším okolí. Jde o to zachytit klienta dřív, než stihne dojít k pultu. Jakmile jsou směnárny obsazeny, vyráží zásobovací "bankéř". Arab středního věku, jako jediný v obleku a kravatě, vybavuje nastrčené veksláky provozním oběživem. Podle našich pozorování jde jednorázově o částky mezi 20 a 30 tisíci korun.

"Vechseln? Taušen? Čenž," doráží na kolemjdoucí turisty kontaktní poskok. Pokud turista zabere, oznámí mu kurz - marka se v posledních dnech vyšplhala až na 19 korun - a předá ho vlastnímu směnárníkovi. Ten si vezme klienta nejčastěji do pasáže nebo průjezdu, a zatímco ostatní hlídají, proběhne transakce. Arabové jsou prakticky posledními "poctivými" veksláky v Praze. "Nevím o tom, že by podváděli s ruličkami," informoval nás jeden z příslušníků policejního veksltýmu. I díky tomu mají arabští podloubní směnárníci stále dobrý obrat. Cizinci do Prahy často přijíždějí předem vybaveni informací, u koho směnit. "Jezdím k vám z Frankfurtu. Měnil jsem už několikrát u stejných lidí. při předposlední cestě se o této možnosti zmínil dokonce průvodce," přiznal se bez rozpaků jeden němec.

Jakousi vedlejší činností Arabů je spolupráce s kapsáři. V několika případech jsme pozorovali, že jakmile kapsářka udělala "čorku" a díky komplicům se zbavila ukradené peněženky a dokladů, šla za vekslákem. Ten s ní "horké" valuty okamžitě "prohodil".

Jako všechny organizované skupiny se snědí cizinci zabývají i prostitucí. Původně to byli oni, kdo za příjemné chvíle platili. Dnes se role vyměnily, Arabové "vlastní" řadu prostitutek z Václavského náměstí a některých hotelů v centru.

Zbytek skupiny Arabů se zaměřuje na prodej narkotik. Ani jeden ale přitom u sebe nemá více, než několik dávek hašiše nebo marihuany. Využívají mezery v československém trestním řádu, který nepostihuje držení omamných látek určených pro vlastní potřebu. Pouze jeden obchodník má u sebe výjimečně ampule s pervitinem. Téměř jakoukoli "tvrdou" drogu však dokáží bleskurychle obstarat. Podobně jako u vekslu se arabský gang zaměřil na servis turistům. Byli jsme svědky, kdy skupinu arabských obchodníků cíleně vyhledala japonská dvojice, aby si opatřila hašiš. Uspěla. Transakce v podchodu metra Můstek trvala sotva dvacet vteřin, platilo se valutami.

Krátce po dubnové policejní akci na ruzyňském letišti, při které policie neodhalila žádné drogy a ze sedmnácti zajištěných osob jich šestnáct bylo opět propuštěno, nám jeden z příslušníků protidrogové brigády Federálního policejního sboru řekl: "Rozhodně se podařilo paralyzovat alžířskou větev." Není to pravda. S mnohými Araby, které jsme pozorovali v minulých dnech, jsme přišli do kontaktu na Václavském náměstí už vloni v létě, kdy jsme od nich zkoušeli kupovat marihuanu, hašiš a pervitin.

Sabina SLONKOVÁ, Jan RÝDL

Z denního tisku dne 25.6.1992


- Firmy - Rubriky - Akce - Historie - Úřady - Mapa - Reklama -
Copyright (c) 2000 Václavák.CZ, spol. s r.o.

- -

Sv. Václav