rubriky.gif (4754 bytes)

      

S J. Bauerem o privatizaci objektu na Václavském náměstí - Český Melantrich!

17.11.1992

NA OBJEKT na Václavském náměstí, kterému se po celou dobu od znárodnění nepřestalo říkat Melantrich, je podáno několik privatizačních projektů. V těchto dnech jedná vláda o tom, kdo z nich zvítězí. Svůj projekt vypracovala i akciová společnost Melantrich.

Co myslíte, pane náměstku, zvítězí tradice, nebo touha po valutách? Objekt na Václavském náměstí je pro zahraniční kapitál přece nad míru atraktivní.

Nedovedu si představit a ostatní zaměstnanci také ne, že by Melantrich měl z Václavského náměstí zmizet. Byla by to stejná absurdita, jako kdyby se podařilo Harrymu Jelínkovi prodat do zahraničí Karlštejn. Od roku 1922, kdy byla budova dostavěna, sloužila pouze Melantrichu, jehož činnost byla za první republiky ještě daleko širší než dnes.

Odebírání objektu Melantrichu bylo protizákonné a potvrzuje to i chování bývalého režimu. Za plochu, kterou toto vydavatelství a nakladatelství potřebovalo pro svou činnost, se platilo pouze symbolické nájemné - 100 Kčs ročně.

Jaký je princip privatizačního projektu podaného a.s. Melantrich?

Chceme koupit objekt v přímém prodeji a zajišťujeme, že zde budou zase vycházet noviny, knihy a časopisy. Počítáme s komplexní přestavbou budovy, která je v technicky zdevastovaném stavu. Samotnou tiskárnu, která nemusí být při moderním zpracování počítači umístěna v těsné blízkosti redakce, chceme přesunout z Václavského náměstí do okrajové části Prahy, kde by nevadila z ekonomického i dopravního hlediska. Všem zaměstnancům Pragopressu zajistíme pracovní místa.A hlavně - Melantrich a deník Svobodné slovo jsou jedním z posledních vydavatelských komplexů v Čechách, kde není účast zahraničního kapitálu. I do budoucna chceme, aby zůstal ryze český.

Pevně věříme, že vláda náš morální nárok uzná, i když se na nás, jako na předválečnou akciovou společnost, nevztahuje přímá restituce a svůj bývalý majetek si chceme koupit.

Jaroslava FIDLEROVÁ

Z denního tisku dne 17.11.1992


- Firmy - Rubriky - Akce - Historie - Úřady - Mapa - Reklama -
Copyright (c) 2000 Václavák.CZ, spol. s r.o.

- -

Sv. Václav