rubriky.gif (4754 bytes)

      

Myslete na chorál!

31.01.1997

Můžete vyprávět o státním svátku. Dojít na Vávlavské náměstí pod sochu knížete na koni. Prý je to jeden z nejhezčích bulvárů v Evropě. Na takových místech bývá v metropolích dost klidno. Jenže u nás v Praze, tam často kraluje zločin. Můžeme dokonce poradit zařínajícím gaunerům, jak na to. Je to smutné, vážení? Václav třímá v rukou kopí a tváří se rozpačitě. Ale ruku na srdce, zajímají snad někoho svatí?

Pravé poledne. High noon... Cosi jako western. Dvě bandy gangsterů po sobě pílí na zahrádce luxusního hotelu Jalta kousek pod sochou Václava... Ruštinu jste měli kdysi ve škole, Češi! Ale možná byste s některými střelci museli mluvit jen jazykem z Kavkazu...

To všechno na Václavském náměstí. Na bulváru, který není kdovíjak dlouhý, pouhých 682 metrů zdéli a na šířku šedesát. Není to největší náměstí v Praze - Karlovo je rozlehlejší. A Staroměstské ještě hezčí, zdobené historickými památkami a lákavé pro turisty.

Staroměstské s orlojem a sochou Husa je nóbl, ale Václavské má duši. Má kina, hotely, pasáže, ruch. Má vzpomínky... Politici skoro zapomenutých let, "muži 28. října", se tam objímali v dřevním automobilu a zakládali náš stát. Jednoho pak skosila atentátnická kulka, druhý skončil v komunistické base, další umřel v posteli, jeden smutně čekal večer co večer, až mu u dveří zazvoní gestapo.

Na bulváru pod Václavem, byl ovšem léta klid. Urostlí strážci zákona říkali hochům z Žižkova a Vysočan, že tady se bez saka, bez slušného oblečení nechodí ani v létě... a když přišli Němci, zesměšnil jim na Wenzelplatzu reportér Komárek celý jejich wermacht při přehlídce jako cirkus z plechu. Lidi se u rádia svíjeli smíchy. Když s tanky dorazili Rusové, tak se tu umíralo. Potom běžel Honza Palach jako živá pochodeň...

V devětaosmdesátém tu všichni posílali bolševiky do kytek. Někdo potom vzal sprej a stříkl na stánek s připálenými buřty: It's over. Czechs are free! Je to pryč. Češi jsou volní! Pak přišel na Václavské náměstí místo revoluční čistoty zločin. Tak už to může být, vážení... Někdy se to stane. A občas se doporučuje vyjít vstříc vývoji. Že je to absurdní? Možná. Ale na každý pád nabízíme zájemcům pár řádek se souhrným vázvem:

PRŮVODCE ZAČÍNAJÍCÍCH ZLOČINCŮ PO VÁCLAVSKÉM NÁMĚSTÍ

Drogy

Můžete to zkusit sami, ale musíte přitom mít řádnou porci odvahy. Svinstvo di dovezete ze zahraničí, jinak byste museli fungovat jako součást řetězce. Kašlete na domácí výrobce perníku (pervitinu). Nejezděte do západní Evropy! Drogy jsou tam příliš drahé, v kurzech marky či guldenu ke koruně proděláte. Zkuste se vydat na východ. Pokud možno s kuráží a vozem. V zalepených duších pneumatik si přivezete haldu pákistánského či afghánského hašiše. Musíte drogu v duších rozmístit promyšleně, aby se k obvodu jol tlačila odstředivou silou. Když vás chytnou, budete mít dmůlu. Když uspějete, vydržíte i chvíli na Václavském náměstí. Pak si vás všimnou bossové, co v denní vinárně nad bývalým bufetem Koruna sedí s mobilními telefony. Buď vás zostra vyhodí, nebo dají zmlátit. Ale třeba vás přijmou do svých služeb. Jako soukromník byste se tu stejně neudržel.

Veksl

Živit se cestou vekslu je v Čechách stará tradice. Kdysi platilo: "Chceš bony?" "Ne?" "Tak co vlastně chceš, vole!" Teď je to složitější, protože koruna má jakous takous směnitelnost. (Pokud byste chtěli krýt stavbu guatemalské elektrárny v našich korunách tak, jak je to možné ve švýcarských francích, tak se vám v Guatemale vysmějí. Ale tady v Čechách je to jinak.) Vezměte si proto pár našich bankovek, třeba tisícikorun se Smetanou, a nastříhejte papír s jejich formátem. Smotejte smetanovské bankovky do ruličky kolem papírků s rozměrem peněz. Zkuste pak nabízet Amerikánům padesát korun za dolar a vecpěte jim pět smetanovek s papírky uvnitř za tisíc USD. Vyděláte na tom! Na Václaváku to pár hochů umí. Třeba se vám to povede taky. Ksyž ne, skončíte za katrem.

Do kapsy!

Tophle řemeslo má tradici. Vaší výhodou může být, že nejste Rom. Lidi totiž věří, že kapesní krádeže dělají především Romové. Stačí, když budete mít zdatného komplice. Učte se! Pracujte v tlačenici! Opřete se zleva a šacujte zprava. Kapsy bývají široké a lidi lehkovážní. Ženské mívají peněženku často jen hozenou do nákupní tašky, nikoli ukrytou v kapse na zip, kde by měla být v bezpečí. Trénujte s komplicem! Zbavte se pak s jeho pomocí štípnuté portmonky, jak nejrychleji můžete! Na Václavské náměstí se obvykle nechodí kupovat chleba a margarín. Lidé tu mají peníze! Když vám bude nejhůř, můžete řvát, že to ne vy, ale Romové. Riskujete nanejvýš to, že vám nějaký statný Rom rozbije hubu.

Sladký spánek

Něco pro odvážná děvčata. O prostituci se říká, že je to nejstarší řemeslo lidstva. Ale vy, české kočky, cizincům svou hebkost dát nemusíte! Stačí, když je sbalíte na Václavském náměstí. Zajistíte si před tím pokoj v hotelu. Na kradenou, nebo falešnou občanku. Pak do té cimry zatáhnete cizího hejla. Svléknete se a dáte mu drink nebo kafe. Uspávadlo koupíte v lékárně - není tak těžké zjistit, které z běžně prodávaných léků pomohou proti nespavosti. "Zákazník" vám usne jako dítě a vy ho očesáte dohola. Když budete drsné, tak ho spícího spoutáte jako balík, aby měl potom fůru problémů a vy ziskaly víc času, až se budete vracet do Pardubic nebo Bechyně po vydařené ráně na Václaváku v Praze. Varování: Pražští pasáci nemají provinční konkurenci rádi.

Mezihra

Na Václavském náměstí plakali lidé, když nás zdeptali nepřátelé a zradili spojenci. Dělali, že jsou smutní, když v Rusku zemřel Stalin. Stáli tu, když dva Karlové (Gott, skvělý tenor a dnes i showman, a Kryl, skvělý poeta a dnes již zesnulý půlkacíř) zdravili hymnou příchod nových časů. A kdesi v dáli zněly verše básníka Halase:
 Kůň bronzový Václavův
 se včera v noci třás'
 a kníže kopí potěžkal
 Myslete na chorál,
 malověrní
 Myslete na chorál.
Na chorál, jo?

Zbraně

Když jste opravdu frajeři, zajděte si do hotelu. Na Václaváku má jeden z nich pověst zvlášť speciální a můžete se v něm cítit jako v nějaké knížce od Fredericka Forsytha. Objednáte si tu pistole, samopaly, legendární semtex a snad by se tu našla i nějaká řízená střela. Musíte mít peníze, samozřejmě. A nesmíte udělat podraz. Potřebujete kvéry? Máte je mít! Chcete nás shodit? Orlická přehrada je romantická věc. My jednáme jinak... (Nepřejte si vědět, jak.)

Konec procházky

V září tohoto roku byl založen speciální policejní tým s krycím názvem Centrum. Má řešit trestnou činnost na Václavském náměstí a v okolí. Jsou v něm policisté v uniformách i v civilu, monitorují situaci čtyřiadvacet hodin denně.

Ale... Chcete mít tady u Václava půl milionu korun z ruličkového vekslu? Můžete. Bez svědků vám nikdo nic nedokáže. "Stalo se nám, že jsme překupníkovi s valutami mohli dát jen pokutu. Měl u sebe šest set tisíc korun. V podstatě se nám smál do obličeje," říká šéf týmu Centrum major Jiří Sellner.

Chcete mít v podpaží pistoli? Cizinci jí tu většinou mají. Venezuelský pas získáte od spolehlivých lidí za nějakých 40-60 tisíc Kč. Tím pádem jste cizinec a stačí vám podepsat čestné prohlášení, že proti vám za Atlantikem nevedou trestní stíhání a že jste nikdy neměl problém se zákonem.

Kdo dneska myslí na chorál? Pár intošů se sklonem k romantismu? Udeří poldové? ...Máme tu státní svátek, vážení. Cítíte při tom něco?

Vratislav Horák

Z denního tisku dne 31.1.1997


- Firmy - Rubriky - Akce - Historie - Úřady - Mapa - Reklama -
Copyright (c) 2000 Václavák.CZ, spol. s r.o.

- -

Sv. Václav