rubriky.gif (4754 bytes)

      

Srdce města bez tepen

05.09.1997

Široké chodníky na Václavském náměstí nestačí. Pestrobarevný proud lidí teče celý den až dlouho přes půlnoc v mumraji loví bandy kapsářů, postávají překupníci drog a prostitutky. Přestřelka v sobotním odpoledni.

Většinou je známe
"Máme tady nepřetržitě největší koncentraci policistů v Praze," říká Jiří Sellner, zástupce policejního ředitele v Praze 1. Téměř 20 hlídek v uniformě a utajený počet mužů zákona v civilu. Množství zřejmě postačuje, ale co lidem vadí, je vlažný přistup policistů k podezřelým osobám.

"V pasáži, kde prodávám, si zcela bez zábran rozdělují kapsáři peníze, pak přijde chlapík a nabízí kolemjdoucím drogy, jindy tady kapsářský šéf dává školení svým lidem," bilancuje pohled přes skleněnou výlohu žena. "Několikrát jsem volala na policii, ale než přijeli, byla banda pryč. Dealera drog jsem podrobně popsala, včetně oblečení. Přišla hlídka, bez povšimnutí ho minula, a než dorazila další, zcela nerušeně odešel," říká prodavačka, která si přála zůstat v anonymitě.

"Když jsem upozorňoval na několik míst, kde se zdržují překupníci drog, dozvěděl jsem se, že nemá cenu chytat malé ryby," říká Jan Bednář, redaktor Svobodné Evropy. "Ale proč je tedy alespoň častěji nekontroluji, nepředvádějí na stanici, nesnaží se znepříjmenit jim pobyt v centru města? Chápu, že sledování může trvat několik měsíců, ale překupníky je na Václaváku vidět už léta."

"Lidi, kteří vykrádají kabelky a prodávají drogy, většinou dobře známe," tvrdí zástupce policejního ředitele v Praze 1 Zdeněk Skoumal, který řídí kriminální policii. Nabízí se tedy otázka, proč na ně policisté nenastraží past. Vlastního člověka s lákavě otevřenou taškou přes rameno nebo s přáním koupit si drogu.

"Důkaz získaný touto cestou by soud nemusel vůbec přijmout anebo by ho považoval za velice sporný. Naše zákony neumožňují provokovat a vybízet k trestné činnosti. Policie smí získávat důkazy pouze svědectvím, nahráváním videozáznamů nebo nasazováním agentů," vysvětluje postavení detektivů Vladimír Král, vedoucí trestněprávní legislativy z ministerstva spravedlnosti. Nejpozději do konce října mají být i na Václavském náměstí namontovány kamery na nepřetržité sledování celého prostoru. Záběry nahrané na videokazety poslouží jako důkazy při usvědčování kapsářů, pasáků a překupníků drog.

Všechno je relativní
"Nebojím se, ani večer," říká Véra Malečková, vedoucí pobočky American Express na Václavském náměstí. "Možná jsem netypická ženská, ale když mi zbyde chvilka, chodím obdivovat večerní osvětlení."

"Necítím se tady bezpečně. Pěšky ne- chodím raději vůbec, i když mám problémy se zaparkováním. A kvůli pocitu ohrožení jsem přestala navštěvovat i divadla," posteskne si Milena Findeisová, ředitelka pražské pobočky Österreich Verbung.

"Chodím tady ve dne i v noci a nikdy jsem neměl pocit strachu. Ani moje přítelkyně z Německa se tady nebojí," poznamenává David Vaughan, sedmým rokem pražský zpravodaj BBC. Když do vysílání nabízel zprávu o přestřelce, která začátkem letošního srpna elektrizovala Prahu, divil se jeho londýnský kolega,čím je tahle informace tak zajímavá. "Přesvědčil ho teprve fakt, že to je první případ, kdy po sobě stříleli civilisti za bílého dne," poznamenává vyčouhlý Angličan. Divný dojem má z dolní části náměstí, kde je pěší zóna. "Nějak tam není jasné, zda jde o centrum obchodu, nebo turistiky. To místo mi připadá jako hybrid obou funkcí," poznamenává zpravodaj BBC.

Srdce bez těla
"Václavské náměstí bylo podle mne 'zničeno' zrušením tramvají a vytvořením disneylandové pěší zóny. Negativní důsledky jsou úplně stejné jako ve Vídni: trvalá proměna středu města v zónu konzumu," napsal do časopisu Architekt britský urbanista Kenneth Frampton. Václavák je jako srdce bez spojení s dalšími částmi těla. Nahoře mu zatnula tipec plnokrevná dálnice, dole pěší zóna. Náměstí se změnilo v pouhý kruhový objezd, využívaný stále častěji jako obři parkoviště. Uklizením hromadné dopravy do tunelů metra se pak vytratili Pražané a pobyt na náměstí začal být zajímavý spíše pro bloumající turisty.

Jako u napajedla Zkušené šelmy číhají na svou příležitost většinou u jezírek a napajedel. Chodí tam pít hodně zvěře a výběr i lov je snadnější. Role kořisti paří na Václavském náměstí především turistům.

"Odhaduji to tak na devadesát procent," říká Josef Zbyněk, velitel oddílu Hlídkové služby.

Kapsáři mají na svém kontě čryřicet procent trestných činů spáchaných v centru. Od začátku roku do 1. srpna zaznamenali policisté 1960 kapesních krádeží. Před soud se dostalo 63 pachatelů.

"Usvědčit kapsáře není snadné, musíte ho chytit přímo při činu, dokud drží cizí peněženku v ruce," komentuje číslo Zdeněk Skoumal. Zloději obvykle pracují v sehraných týmech a předmět doličný rychle mění majitele. Navíc nová generace kapsářů, která přichází z balkánských zemí a z východni Evropy, neváhá při obraně ukradených peněz vytáhnout nůž nebo pistoli.

Kromě chmatáků láká střed Prahy také dealery drog. Nedávo se povedlo zadržet jednoho z jejich šéfů, ale podle pražské polcejnf mluvčí Evy Brožové nastoupí na jeho místo velice rychle někdo jiný.

"Dokud se nám nepodaří vízovou povinností zastavit příjezd dalších zločineckých skupin, budou kapsáři a delaři drog stále největším problémem pouliční kriminality," tvrdí Jiří Sellner, zástupce ředitele policie pro Prahu 1.

Cizincem ve vlastním městě
"Kdybych tady nepracovala, nikdo mě na Vaclavák nedostane," rozčiluje se Jarmila Šilhavá Z prosklené budky, kde prodává lístky na okružní jízdy Prahou, zná už od vidění tlupy kapsářů. Vadí jí taky žebrající ženy s miminy v náručí. "Tuhle mi tady asi v deset dopoledne klečely dvě děti a prosily o almužnu."

"Odrazují mě vysoké ceny ve většině restaurací a personál nepříjemně naladěný k českým hostům. Když si chci posedět s přáteli, jdu raději jinam," posteskne si majitel jednoho zdejšího domu, který si kvůli vlastnímu bezpečí přeje zůstat v anonymitě.

"Je to divé náměstí. Večer sem chodí jenom turisti, děvky a pobudové. Obyčejný lidi jsem tady skoro neviděl," konstatuje Martin Nerad, německý student publicistiky z Mnichova, který je v Praze na stáži.

Dvě koncepce
Na úpravu centra mají architekti velmi rozdílné názory. Jedna koncepce předpokládá návrat tramvají, zúžení vozovek, rozšíření chodníků a další stromořadí. Vzniklo by přímé spojení Václaváku s Vinohradskou třídou a Tylovým náměstím. Proto mnozí, včetně památkářů a radnice v Praze 1, požadují návrat tramvají také na náměstí Republiky a Národní třídu. Někteří architekti považují obnovení tramvajové dopravy v centru města u krok zpátky. Změna podle nich naruší pěší zónu, na které mohou obyvatelé i návštěvníci Prahy daleko klidněji vnímat jak památky, tak každodenní život.

Druhá koncepce uvažuje o co nejužších vozovkách podél chodníků, jen pro zásobování a dopravní obsluhu, a co největším rozšířeni stredního pásu. Tam, kde jsou dnes keře, by vznikl další prostor pro posezení, korzování nebo zastavení. Dopravu v centru by obstarávaly citybusy s ekologickým pohonem a vozy by parkovaly v garážích pod Václavským náměstím.

"Mluvit dnes o termínu, kdy koncepce předložíme veřejnosti, magistrátu a dalším institucím, je ještě velice předčasné. Nyní je podle mne účelné vést další debaty mezi architekty, třeba formou workshopu, a pak podrobnějšími studiemi ověřit klady a zápory obou variant," říká Ladislav Honeiser z Útvaru rozvoje hl. m. Prahy. "Osobně si ale myslím, že v současné době bude město potřeboval peníze na mnohem důležitější záležitosti. Například na dokončení dopravního okruhu a modernizaci inženýrských sítí," dodává.

Kromě montáže kamer objednává pražský magistrát také výzkum, aby se dozvěděl, jaký máme ve městě pocit bezpečí. Snad se odborníci na mapování veřejného mínění zeptají i na Václavském náměstí. Symbol Prahy si příjemnější tvář určitě zaslouží.

Riziková místa v ČR
BRNO:
- kapsáři, dealeři drog - náměstí Svobody (v centru)
- kapsáři - podchod u hlavního železničního nádraží
- prostitutky - Lidická ulice
OSTRAVA:
- kapsáři, dealeři drog - Masná a Stodolní ulice (v centru)
- lupiči - Husovy sady a pasáž Vesmír (v centru)
- kapsáři, lupiči - okolí hlavního železničního nádraží
- prostitutky - nelze určit konkrétní místo
ÚSTÍ NAD LABEM:
- kapsáři - nelze určit konkrétní místo
- dealeři drog - náměstí Míru (v centru)
- prostitutky - výpadovka směrem do Teplic

Riziková místa evropských metropolí
PAŘÍŽ:
- kapsáři - především stanice metta Opera (v centru), ale jsou i mimo turisticky atraktivní oblast, například v okrajových čtvrtích města
- drogy - křižovatka stanic metra Les Halles (v centru)
- prostitutky - ulice Saint Denis (poblíž Pigalle)
BERLÍN:
- kapsáři - hlavní turistické trasy
- prostitutky - Oranienburger Strasse (nedaleko Alexander Platz)
- prostitutky závislé na drogách - křižovatka Kurfürsten Strasse a Potsdamer Strasse (blízko centra)
- drogy - stanice metra Z00 (v centru západní části města)
LONDÝN:
- kapsáři - Trafalgar Square a Leicester Square (v centru)
- drogy - ve čtvrti Brixton (asi čtvrt hodiny autem od centra)
- prostitutky - u nádraží King Cross a ve čtvrti Soho
VÍDEŇ:
- kapsáři - hlavní turistické trasy, ale v menším množství než v Praze
- drogy - Karlsplatz (blízko centra)
- prostitutky - Gürtel - vnitřní silniční okruh kolem středu města

Josef Matyáš

Z denního tisku dne 5.9.1997


- Firmy - Rubriky - Akce - Historie - Úřady - Mapa - Reklama -
Copyright (c) 2000 Václavák.CZ, spol. s r.o.

- -

Sv. Václav